Suzuki Club Auto
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Swift Sport vs. SX4

5 participan?i

In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Swift Sport vs. SX4

Mesaj  XENON Lun Sept 15, 2008 1:46 am

salutare tuturor (deocamdata doar tie ionutz Very Happy ), in primul rand felicitari pt. initiativa si sper ca acest forum sa creasca repede de tot.

si acum sa trec la subiect: vreau un Swift Sport, dar de cand am vazut oferta de SX4 (pe care il credeam mult mai scump in varianta full de 1.6 benzina), nu mai stiu nici eu ce sa aleg. urmatoarea masina SIGUR va fi una din cele doua. as vrea sa stiu de la proprietarii de Swift Sport (care sper sa isi faca aparitia cat mai repede) daca masinutza este pretabila la drumurile noastre. e f. buna oferta de SX4, dar parca as vrea ceva mai special. garda la sol de 13mm nu este de speriat (acum conduc un C1 care cred ca e si mai joasa), dar duritatea suspensiei ma intereseaza cel mai mult.

astept pareri, multumesc.
XENON
XENON

Number of posts : 11
Age : 38
Registration date : 15/09/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  gabin Lun Sept 15, 2008 2:26 pm

Salut, eu am un Swift Sport.
Sa stii ca suspensia este destul de dura, dar cu timpul te vei obisnui.
Ideea este ca trebuie sa stii ce vrei de la viitoarea masina. SX4 este ceva mai de familie, Sport-ul e foarte agil, sta bine pe curbe, e mic.
Daca mai ai ceva intrebari iti stau la dispozitie.

gabin

Number of posts : 15
Age : 35
Registration date : 24/08/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  XENON Mier Sept 17, 2008 4:21 pm

ma bucur ca in sfarsit dau de cineva care detine masina ca sa aflu niste pareri mai "realiste". principala problema cu Swiftul Sport e faptul ca nu are roata de rezerva. nu te deranjeaza treaba asta? adica daca tai cauciucul si nu poti folosi kitul de reparatii ce alternative mai ai? si a doua ar fi legata rotile de iarna. se pot pune gume de 205 (ca 195/17 de iarna nu exista) sau jante de 16" cu gume 195/55/16. tu ce varianta ai ales?
XENON
XENON

Number of posts : 11
Age : 38
Registration date : 15/09/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  ionutz Vin Sept 19, 2008 3:48 pm

Salut si tie XENON, eu zic sa te orientezi spre ce crezi ca te coafeaza mai bine. Esti insurat, ai familie etc. atunci ar fi bun un SX4 sau daca esti doar tu cu prietena/sotia si iti place mai mult adrenalia atunci eu zic un Swift Sport. Acum depinde de tine care situatie de mai sus te reprezinta. Razz Succes la alegere Razz
ionutz
ionutz
Admin

Number of posts : 44
Age : 35
Registration date : 20/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  XENON Vin Sept 19, 2008 5:22 pm

o sa fiu eu insurat (in curand), dar chestia e ca nu am de gand sa maresc numarul membrilor familiei prea curand lol! , asa ca alegerea tine strict de preferintele mele + conditiile de trafic din Ro.
la Swift problema nu e ca o sa ma doara sau nu sezutul dupa un drum, ci cum rezista masina cu suspensia ei dura si gumele cu talon mic pe drumurile noastre. deci problema e de rezistenta masinii, iar nu de confortul meu.
alta chestie care ma roade (asa cu am spus si mai sus) este lipsa rotii de rezerva.
XENON
XENON

Number of posts : 11
Age : 38
Registration date : 15/09/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  ionutz Vin Sept 19, 2008 5:29 pm

ma ... acum ce sa zic, swift sportu stiu ca are gumele mai mari fata de ala normal, de 16" daca nu ma insel
deci nu sunt chiar asa mici Razz

ma rog, acum depinde de tine Razz si daca tot zici ca e o problema cu lipsa rotii de rezerva se rezolva, il suni pe bogdan si iti aduce el de la golan Smile)
ionutz
ionutz
Admin

Number of posts : 44
Age : 35
Registration date : 20/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  XENON Sam Sept 20, 2008 10:37 am

NU, sunt chiar de 17" Very Happy (16" erau la prima editie, cea in 5 usi pt. Japonia). pt. iarna am gasit gume runflat la un pret decent, dar la vara...
XENON
XENON

Number of posts : 11
Age : 38
Registration date : 15/09/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  ionutz Sam Sept 20, 2008 7:56 pm

Nu stiu exact cum statea treaba cu gumele de japan si astea ... pana la urma te-ai hotarat ?
ionutz
ionutz
Admin

Number of posts : 44
Age : 35
Registration date : 20/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  XENON Sam Sept 20, 2008 8:18 pm

mai am timp pana dupa nunta sa ma mai gandesc, adica aprox 3 saptamani-1 luna. eu la toata lumea spun ca imi iau SX4 ca sa par baiat serios, Very Happy dar cred ca pana la urma tot la SSS ajung.
XENON
XENON

Number of posts : 11
Age : 38
Registration date : 15/09/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  ionutz Lun Sept 22, 2008 3:33 pm

Poi in cazul asta iti urez casa de piatra si mai bine te faci baiat serios ca deh, mai ai putin si ajungi familist Twisted Evil
ionutz
ionutz
Admin

Number of posts : 44
Age : 35
Registration date : 20/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  Trixi Lun Sept 22, 2008 7:50 pm

...well eu una umblu cu cauciucuri 205/45/16 si nu este atat de grav precum ma asteptam.daca chiar vrei poti sa iti pui tu o roata de rezerva in portbagaj cind mergi la un drum mai lung,pentru linistea ta...
eu una urasc SX4.m-i se pare tare urat...e doar o parere persoanala,nu vreau sa jignesc pe nimeni.
insa daca e vorba in mod constant de mai mult decit 2 persoane,te vei descurca greu cu SSS.ideea e,ca in cazul in care merg doar 2,poti sa iti faci un loc imens in spate,fara sa incomodeze pe oricine.dar daca mai e o persoana de luat,nu se va simti tare bine in spate.
Trixi
Trixi

Number of posts : 20
Age : 47
Registration date : 21/08/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  XENON Lun Sept 22, 2008 8:03 pm

pe langa Swift, mai ales cel sport, majoritatea masinilor sunt urate...dar gropile astea... i f... hate them!!! Evil or Very Mad
mai mult de 2 persoane nu prea vor merge.
XENON
XENON

Number of posts : 11
Age : 38
Registration date : 15/09/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty ..

Mesaj  bogdan Mar Sept 23, 2008 10:39 pm

bai frate, hai ca o dam de gard...ba Swifu Spo' ba SX4; daca vrei sa mai mergi si pe alte strazi decat Magheru, Victoriei si spre mare pe autostrada, i-ati SX4! Daca vrei sa nu mai iesi din curte la iarna si sa nu plangi cand o sa aluneci pe o bucata de polei si lovesti masina sau janta i-ati SSS. Cred ca e mai avantajos ca a 2-a masina a casei sa fie una mai mare/4x4 mai ales ca deja ai o buburuza de oras. Ce vrei tu sa faci e doar o fita (destul de scumpa) de care probabil te vei plictisi dupa 6 luni si care iti va distruge nervii cand va avea primul incident cu un bizon de asfalt sau cu o cheie naravasa a unui vecin prietenos.

PS roata de rezerva si femeia nu se imprumuta (app de ce zicea Ionutz) Twisted Evil
bogdan
bogdan
Admin

Number of posts : 31
Age : 40
Location : Bucuresti
Registration date : 21/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  gabin Mier Sept 24, 2008 9:42 pm

Salut, eu am un swift sport asa ca daca aveti intrebari spuneti va rog.
Bogdan, nu cred ca voi avea probleme la iarna cu SSS mai ales daca ii pun si cauciuri de iarna. Are garda la sol de 14 cm (acum habar n-am cat are SX4, dar tot pe acolo cred), jenti poti sa iti cumperi de tabla sau poti rula si cu cele stock dar cu grija.
Am mers in masina cu inca 4 persoane maxim pana acum. In spate este problema doar celui care sta in spatele scaunului soferului -depinde si de sofer aici- (de mentionat ca cele 4 persoane erau baieti fiecare avand minim 1.75 si 70kg).
Singurul minus as zice eu ar fi portbagajul care este mic, niste cumparaturi de la cora, carrefour si gata. Depinde mult de ce iti doresti de la masina, eu am 20 de ani asa ca o masina mai "sport" si mai mica este perfecta pt mine.

gabin

Number of posts : 15
Age : 35
Registration date : 24/08/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  XENON Mier Sept 24, 2008 10:27 pm

salut gabin, am mai citit niste posturi de ale tale pe masini.ro. am vazut astazi SSS-ul rosu cu dungi portocalii (care mie nu prea imi plac Smile ) al baiatului care a mai postat acolo. am vazut ca are gume mai late, pe 235, deci cred ca nu ar fi nicio problema daca iarna i-as lasa jantele ei si as pune gume de 205. cred ca 1 cm in plus nu se simte in articulatii si directie. tu cum procedezi iarna? (apropo, mai bine mai strang niste bani si ii iau iarna jante de aliaj pe 16", decat sa-i pun "table" la asa o masina).

ceva incidente legate de lipsa rotii de rezerva ai avut? (nu mai stiu daca si tu, dar am vazut ca majoritatea "colegilor" tai au avut astfel de belele)

sx4 (IN ECHIPAREA 4x4) are garda la sol 17cm, iar Swiftul "doar" 13cm. deci diferenta nu e chiar asa de mare.
XENON
XENON

Number of posts : 11
Age : 38
Registration date : 15/09/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  bogdan Mier Sept 24, 2008 10:45 pm

XENON a scris:

ceva incidente legate de lipsa rotii de rezerva ai avut? (nu mai stiu daca si tu, dar am vazut ca majoritatea "colegilor" tai au avut astfel de belele)


Maaan, you've got an obsession....cumva tu ai deja in cap alegerea facuta dar acum astepti o confirmare de la proprietarii de Swift ca macar sa dormi linstit ca ai facut alegerea buna necumparand SSS? cyclops

PS ai priceput ce am vrut sa spun sau te-am pierdut pe drum?
bogdan
bogdan
Admin

Number of posts : 31
Age : 40
Location : Bucuresti
Registration date : 21/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  gabin Mier Sept 24, 2008 10:57 pm

XENON a scris:salut gabin, am mai citit niste posturi de ale tale pe masini.ro. am vazut astazi SSS-ul rosu cu dungi portocalii (care mie nu prea imi plac Smile ) al baiatului care a mai postat acolo. am vazut ca are gume mai late, pe 235, deci cred ca nu ar fi nicio problema daca iarna i-as lasa jantele ei si as pune gume de 205. cred ca 1 cm in plus nu se simte in articulatii si directie. tu cum procedezi iarna? (apropo, mai bine mai strang niste bani si ii iau iarna jante de aliaj pe 16", decat sa-i pun "table" la asa o masina).

ceva incidente legate de lipsa rotii de rezerva ai avut? (nu mai stiu daca si tu, dar am vazut ca majoritatea "colegilor" tai au avut astfel de belele)

sx4 (IN ECHIPAREA 4x4) are garda la sol 17cm, iar Swiftul "doar" 13cm. deci diferenta nu e chiar asa de mare.

salut. 235??? Suspect mi se pare cam mult.. 205 e chiar ok. Iarna asta va fi prima pt masina mea, ii voi lua cauciucuri de iarna (inca nu m-am hotarat de care) si va ramane cu jentile stock.
Legat de lipsa rotii de rezerva am avut probleme intr-o noapte cand am dat intr-o groapa tare rau si am facut o pana nasoala la cauciucul dreapta fata si 2 galme pe dreapta spate. Am lasat masina acolo (am tras-o pe dreapta cum ar veni), am venit a 2-a zi cu un prieten am luat roata am mers la vulcanizare mi-a pus petic si gata.

gabin

Number of posts : 15
Age : 35
Registration date : 24/08/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  bogdan Mier Sept 24, 2008 11:02 pm

S-a deviat de la subiect..era vorba de SSS vs. SX4; acum vad ca se discuta despre latimea cauciucurilor de pe SSS....DECI SE MUTA LA PROBLEME TEHNICE!
bogdan
bogdan
Admin

Number of posts : 31
Age : 40
Location : Bucuresti
Registration date : 21/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  XENON Joi Sept 25, 2008 9:11 pm

Bogdane, frate, lasa-ne sa ne facem de cap, ca si-asa cam bate vantul pe forumul asta si ne mutam discutia pe masini.ro Very Happy Very Happy Very Happy
apropo, ionutz, cine l-a facut admin pe Bogdan? nici nu stie bine cum arata un suzuki... Evil or Very Mad
XENON
XENON

Number of posts : 11
Age : 38
Registration date : 15/09/2008

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  ionutz Joi Sept 25, 2008 9:28 pm

OffTopic : lasa ca e si el mic Razz

OnTopic : Pana la urma te-ai decis ? Ai aflat plusurile si minusurile care te interesau ?
ionutz
ionutz
Admin

Number of posts : 44
Age : 35
Registration date : 20/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  bogdan Joi Sept 25, 2008 9:30 pm

ia mut-o!
bogdan
bogdan
Admin

Number of posts : 31
Age : 40
Location : Bucuresti
Registration date : 21/08/2008

https://suzukiclub.forumgratuit.ro

Sus In jos

Swift Sport vs. SX4 Empty Re: Swift Sport vs. SX4

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum